Nike Dunk: Ikona Stylu, Historie a Kultury

Historie

Nike Dunk Low, původně uvedené na trh v roce 1985, byly navrženy jako basketbalové boty. V té době společnost Nike chtěla proniknout na univerzitní trh a vytvořit boty, které by odpovídaly školním barvám nejlepších univerzitních týmů. Tento koncept vedl ke vzniku ikonického programu "Be True to Your School", který představil Dunky ve zbarveních odpovídajících týmovým barvám škol jako University of Michigan, University of Kentucky a dalších. Tyto boty, s jejich výraznými barevnými kombinacemi a robustní konstrukcí, okamžitě zaujaly a staly se hitem jak na hřišti, tak mimo něj.

Popularita

Nike Dunk Low si během let získaly obrovskou popularitu, a to nejen mezi basketbalisty, ale také mezi skateboardisty a módními nadšenci. V 90. letech se Dunky staly oblíbenými botami skateboardistů díky jejich odolné konstrukci a vynikající přilnavosti. Nike tento trend rychle rozpoznal a přizpůsobil design Dunků specifickým potřebám skateboardistů, což vedlo k vytvoření linie Nike SB Dunk.

S nástupem streetwear kultury v 2000. letech se Dunky dostaly do centra pozornosti módních ikon a sběratelů tenisek. Limitované edice a spolupráce s umělci, návrháři a streetwear značkami, jako je Supreme, přinesly Dunks novou vlnu popularity. Tento trend pokračuje dodnes, kdy se Dunky stále těší velkému zájmu a jsou nedílnou součástí kolekcí mnoha sběratelů.

 

Design

Design Nike Dunk Low je charakterizován jednoduchým, ale stylovým vzhledem, který zůstává věrný svým kořenům. Nízký profil boty a plochá podrážka zajišťují pohodlí a stabilitu při nošení. Dunky jsou vyrobeny z kvalitních materiálů, jako je kůže a semiš, což zvyšuje jejich odolnost a dodává jim luxusní vzhled.

Klasický design Dunků zahrnuje výrazné barevné kombinace a ikonické logo Nike Swoosh, které botám dodává nezaměnitelný vzhled. Tento nadčasový design je jedním z důvodů, proč se Dunky staly tak populárními a stále zůstávají oblíbenou volbou mezi různými generacemi.

 

Zajímavosti

1. Původně Nike dunks se objevili až po vydání Nike Air Jordan.
2. Nike dunks vznikly ze začátku pouze jako verze High.
3. Původně dunks nebyli pro skejtery, ale pro hráče basketbalu.
4. Dunk Mid vznikly až několik let po vydáni verze High a Low.
5. Rarita Dunks přišla díky zajímavým kolaboracím v posledních dekádách.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz